Panoráma umělé inteligence

Setkání s MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc.

Seminář  navštívilo dne 12.4. v přeplněné posluchárně VŠE přes sto studentů s několika pedagogy. Téma zaujalo všechny posluchače především věcným a konkrétním přínosem o posledních verzích umělé inteligence. Po přednášce následovala živá diskuze.

Vliv AI (artificial intelligence) exponenciálně roste a nestačíme ho sledovat. Týká řadu oborů, ve kterých prokazuje své potenciály a praktické využití. Ukazuje se, že se také jedná o obrovský „business“  – jeden z největších dnes.

Nové výdobytky AI využíváme i v praktickém, podnikatelském, manažerském či studentském nebo učitelském životě. Přesto přednášejí stručně shrnul rovněž obrovská nebezpečí, rizika a možností zneužití. Uvědomili jsme si znovu, že máme co do činění s vysoce expertními analytickými modely a systémy, které pracují bez emocí, přesně, rychle, v obrovském objemu dat, bez limitu paměti, analyzují matematické a příčinné vztahy. Nuž, ale také nemají žádné hluboké společenské, kulturní a environmentální souvislosti a vztahy. Využívají paměť o všem a o všech nás, čili: ztratili jsme soukromí. Nakonec: čelíme dnes řadě hrozeb jako jedinci, instituce, vlády i armády. Z profesního hlediska odborníka na funkci mozku upozornil přednášející i na schopnost napodobení lidské mozkové kůry. Nacházíme se jako společnost v souvislosti s AI bodě zlomu. Technologie je rychlejší a komplexnější, než naše studium a vzdělání… Např. v oblasti médii se potřebujeme cvičit především v kritickém myšlení.